Pavol Jozef Safarik University Faculty of Arts

Sissejuhatus

Loe ametlikku kirjeldust

Meist

Psühholoogia osakonnas on akrediteeritud bakalaureuse- ja magistriõppes (bakalaureuse- ja magistrikraad) psühholoogia ja kraadiõppe valdkonnas sotsiaalpsühholoogia ja töö psühholoogia valdkonnas. Hariduse valdkonnas on meie põhirõhk tulevaste professionaalsete psühholoogide ettevalmistamisel, kes oleksid võimelised mängima oma osi psühholoogilises uuringus ja paljudes klassikalistes psühholoogilistes valdkondades, nagu nõustamine, kooli psühholoogia, kliiniline praktika ja värbamine, valik, motivatsioon118050_Pavolpic3.JPG

Foto: Tomáš Hrivňák

Osakonna ajalugu

1968. aastal sai psühholoogia õppimine UPJŠis reaalsuseks. See oli oluline sündmus UPJŠ, linna ja piirkonna ning Slovakkia psühholoogia olukorra ja edasise arengu seisukohalt. Psühholoogia õppimise tähtsuse hindamiseks UPJŠis tuleb märkida, et tol ajal oli psühholoogia õppimine Tšehhoslovakias võimalik ainult neljas ülikoolis ja kolm neist olid Tšehhi Vabariigis. Kuni 1968. aastani oli Slovakkias võimalik õppida psühholoogiat ainult Bratislava Comeniuse ülikoolis.

Psühholoogia osakonna moodustamisel oli oluline roll Kosice linnas, mis oli oluline psühholoogiliste töökohtade keskus. Siin tegutsesid töökohad psühholoogiliste teenuste kasutamise peamistest valdkondadest. 1959. aastal asutati ja edukalt juhiti prof. PhDr. J. Hvozdík, DrSc. Paar aastat hiljem loodi piirkondlik abielu ja abielu nõustamine. Ka kliinilises psühholoogias toimus Košice hästi tuntud esindusühiskonna professor Mgr. A. Stančák, CSc, kes oli samal ajal ka meditsiiniteaduskonna UPJŠ dotsent. VSŽ-sse ehitati töö psühholoogia töökoht, mis pärast lõpetamist 1970. aastate alguses sai Slovakkia ja endise Tšehhoslovakkia üks selle valdkonna olulisemaid osakondi.118051_PavolPic.JPG

Foto: Tomáš Hrivňák

Alates selle avamisest UPJŠ-st sai Prešovi kunstikõrgkonnast psühholoogiaõppe täitja. Košice'iga seotud tingimuste raskusaste viis Pekingi osakonna füüsilise asukoha Kosice poole tänu asutaja prof. PhDr. J. Hvozdík, DrSc. Košicist sai psühholoogia osakonna ja linna asukoht, kus toimus psühholoogia uuring. Probleemid teise linna õppimise tagamisel olid kasvava püüdluse taustaks psühholoogia osakonna ja kogu psühholoogia uuringu ümberpaigutamine Prešovisse. Mitmeaastase protsessi kulminatsiooniks oli osakonna ümberpaigutamine 1984. aastal. Osakonna juhtkond võttis 1984. aastal üle assotsieerunud professor PhDr. Ľ. Fábryová, CSc, hiljem, 1989. aastal assotsieerunud professor PhDr. V. Kubáni, CSc. 1990. aastal oli assotsieerunud professor PhDr. J. Frejenčík, CSc. sai psühholoogia osakonna juhataja. Sotsiaal-poliitilised muutused pärast 1989. aastat tootsid psühholoogia osakonna ja psühholoogia uuringu tagasipöördumise Kosice. See juhtus 1991. aastal. Pärast assotsieerunud professori PhDr. J. Ferjenčík, CSc, osakonnajuhatajana oli esindaja-assotsieerunud professor PhDr. M. Mesárošová, CSc, ja hiljem assotsieerunud professor PhDr. Š. Vendel, CSc.

1. jaanuaril 1997 jõudis Prešovi ülikooli Prešovi ülikoolide teaduskondadest. Psühholoogia osakond, mis moodustas osa teaduskonnast, sai seejärel osa Prešovi ülikoolist.

Pärast endise UPJŠ jagamist peeti esmatähtsaks tingimuste loomist uute teaduskondade loomiseks sotsiaalteaduste ja humanitaarteaduste valdkonnas. Pärast programmide akrediteeringu saamist kõigis kolmes klassis (bakalaureuse-, magistri-, doktorikraad) ja pärast teatavaid organisatsioonilisi korraldusi avati 2005. aastal psühholoogia uuring uues loodud Filoloogia- ja Sotsiaalteaduste Instituudis UPJŠ (kunsti teaduskonna eelkäija). Sellel ajal (sügisel 2005) loodi psühholoogia osakond, mis on integreeritud töökohaks psühholoogia õppimiseks. 1. jaanuaril 2007 sai sellest uus kunstiülikool UPJŠ.

Alates selle loomisest pühendas psühholoogia osakond psühholoogia õpingute traditsiooni UPJŠis Kosice perioodil 1968–1996. Arvesse võetakse asjaolu, et kogu perioodi vältel oli see Prešovi ülikooli kunstikõrgkoolis UPJŠ õppekoht, mis sai Prešovi ülikooli teaduskonna. Tänu sellele on meie kogu psühholoogia õppimise ajalugu ja algse UPJŠ psühholoogia osakonna osa ka praegusest Prešovi Ülikooli kunstide teaduskonna psühholoogia instituudist.

117587_5.jpg

Asukohad

Košice

Address
Moyzesova 9, 040 59 Košice,
201 on the first floor

Košice, Košice piirkond, Slovakkia

Programmid