Keystone logo
Linköping University

Linköping University

Linköping University

Sissejuhatus

Kas olete uudishimulik, kuidas on LiU-s õppida? Liituge meiega vestlusringis, kuidas on elada ja õppida meie ülikoolilinnakutes Rootsis. Pakume tasuta veebiseminare ja lindistusi nii tulevastele kui ka vastuvõetud kraadiõppuritele aastaringselt. Külastage meie kohtumismeebilehte .

Linköping University

Linköping University ei puhka kunagi loorberitel.

Tihedas koostöös ärimaailma ja ühiskonnaga viib Linköping University (LiU) maailma juhtivaid piiriüleseid uuringuid materjaliteaduse, IT ja kuulmise valdkondades. Samas vaimus pakub ülikool palju uuenduslikke haridusprogramme, paljud neist on selgelt keskendunud kutseõppele, võimaldades näiteks arstide, õpetajate, majandusteadlaste ja inseneride kvalifikatsiooni.

Ülikoolis töötab neljas ülikoolilinnakus 32 000 üliõpilast ja 4000 töötajat. Koos otsime vastuseid keerukatele küsimustele, millega täna silmitsi seisame. Meie õpilased kuuluvad tööturul ihaldatuimate hulka ja rahvusvahelised edetabelid annavad LiUle pidevalt juhtiv ülemaailmne ülikool.

LiU saavutas ülikooli staatuse 1975. aastal ja innovatsioon on meie ainus traditsioon.

Linköping University ajalugu

1975. aastal asutati Linköpingis Rootsi kuues ülikool. Pärast seda on Linköping University (LiU) märkimisväärselt kasvanud, laienes Norrköpingi ja Stockholmi.

Linköping on olnud oluline õppimiskeskus alates keskajast, kui Linköpingi katedraal pakkus Pariisis ulatuslike rahvusvaheliste kontaktidega kooli ja oma õpilassaali. 1627. aastal sai katedraalikool Rootsis kolmandaks gümnaasiumiks ja 1843. aastal alustas tegevust põhikooliõpetajate kolledž. Norrköpingis asutati 1902. aastal Fröbeli instituut - Rootsi esimene koolieelsete õpetajate koolitamise kolledž.

Ülikoolist ülikooli

Mis hiljem sai Linköping University hakkas kuju saama 1960. aastate keskel. Kõrgharidus Rootsis laienes ja 1965. aastal otsustas Rootsi parlament asutada Stockholmi ülikooli filiaali koos tehnika- ja meditsiinikooliga Linköpingisse.

1967. aasta sügisel kolis Stockholmi ülikooli filiaal ruumidesse, mis asusid Linköpingi kesklinnas. Seal said esimesed õpilased osaleda humanitaar-, sotsiaal- ja loodusteaduste kursustel. Kaks aastat hiljem hakkasid tööle tehnika- ja meditsiiniseadmed.

1970. aastal hakkas haridus ja teadusuuringud kolima hiljuti ehitatud Campus Vallasse, mis asub kesklinnast lühikese vahemaa kaugusel. Esimestena valmisid A ja B hooned. Samal aastal liideti erinevad osad Linköping University kolledžiks, sealhulgas tehnika-, meditsiini- ja kunstiteaduskonnad ning teadusteaduskonnad.

Uus ülikoolikolledž pakkus Rootsis esimesena välja tööstustehnoloogia ja juhtimise ning rakendusfüüsika ja elektrotehnika õppeprogrammid, mõlemad algasid 1969. aastal. Mõni aasta hiljem, 1975. aastal, käivitas Linköping University Rootsi esimese arvutiteaduse ja inseneriteaduse programmi.

1975 oli ka aasta, mil Linköping University kolledžist sai Rootsi kuues ülikool Linköping University . Kooskõlas Rootsi kõrgharidussüsteemi 1977. aasta reformiga viidi õpetajakoolitus üle ka Linköping University .

Interdistsiplinaarne uurimistöö ja probleemipõhine õpe

Linköping University on hariduse ja teaduse valdkonnas alati innovatsiooni Linköping University töötanud. 1980. aastal võttis vastloodud temaatilise õppe osakond Rootsis uue lähenemisviisi. Teadustöö korraldati interdistsiplinaarsetes teemades, näiteks tehnoloogia ja sotsiaalsed muutused või vee- ja keskkonnauuringud. Teadlased töötasid keerukate probleemide lahendamisel üle piiri. Samuti tutvustas LiU Rootsis esimest korda erinevate teemade lõpetanud teaduskooli. Hiljem levis mudel ka muudes ülikooli osades ja sai sellest riikliku edu.

1986. aastal moodustatud uus terviseteaduste teaduskond (Hälsouniversitetet) ühendas riiklikult ja piirkondlikult rahastatud hariduse. See tutvustas radikaalselt muudetud metoodikat, olles Rootsis esimene, kes kasutab probleemipõhist õpet ehk PBL. Hiljem sai LiU esimeseks ülikooliks maailmas, kus eri terviseteaduste programmide tudengid võimaldasid ravida tegelikke patsiente õpilaste juhitud koolituspalatis.

Laienemine Norrköpingisse ja Stockholmi

Märkimisväärne verstapost ülikooli ajaloos oli Campus Norrköpingi avamine 1997. aastal. Mõned programmid olid varem Norrköpingist pärit, kuid tudengite arv kasvas drastiliselt vastavalt valitsuse püüdlustele laiendada kõrgharidust. Endise tööstusrajooni ajaloolised tehased täitusid taas eluga, kuna need täitusid klassiruumide, laborite, kohvikute, raamatukogu ja muidugi õpilastega.

Linköping University laienes ka Stockholmi, kui lugupeetud Carl Malmsteni mööblikool otsis koostööpartnerit akadeemilisest sektorist. Malmsteni mööblidisaini- ja käsitööprogrammid said LiU osaks 2000. aastal. Pärast peaaegu 60-aastast Stockholmi kesklinnas Södermalmis kolis Malmstens 2009. aasta sügisel Lidingö saare uutesse ruumidesse. LiU sai oma neljanda ülikoolilinnaku.

Buro Millennial / Pexels

122631_pexels-photo-1438072.jpeg

LiU arvudes

Mõned olulised arvud Linköping University .

Haridus

 • 32 000 õpilast (täistööaja ekvivalendid 17 907)
 • 21 400 Campus Vallas
 • 5500 Campus Norrköpingis
 • 3900 ülikoolihaigla ülikoolilinnakus (USA)
 • 2100 kaugõppurit ja üliõpilast muudes kohtades, sealhulgas Campus Lidingö

(Mõned õpilased osalevad kursustel rohkem kui ühes ülikoolilinnakus.)

 • 120 õppeprogrammi, millest 27 on rahvusvahelised ingliskeelsed programmid
 • 550 ühe ainekursust
 • Vahetuskokkulepped 50 ülikooli 400 ülikooliga
 • 2400 välistudengit
 • 2200 esimese tsükli kraadi
 • 2700 teise tsükli kraadi

Teadusuuringud ja koolitus

 • 300 professorit
 • 1200 doktoranti
 • 40 licentiate kraadi
 • 140 doktorikraadi

Töötajad

 • 4000 töötajat (täistööaja ekvivalendid 3 156)

Ülikooli omadused

  Asukohad

  • Linköping

   Linköping University, , Linköping

  • Norrköping

   Bredgatan 33, 602 21 Norrköping, , Norrköping

   • Linköping

    9HWF+26 Linköping, , Linköping

    • Linköping

     CJ3C+CV Linköping, , Linköping

     • Lidingö

      942V+89 Lidingö, , Lidingö

      • Linköping

       Linköping, Rootsi

       Küsimused