Keystone logo
Norwegian University of Life Sciences NMBU

Norwegian University of Life Sciences NMBU

Norwegian University of Life Sciences NMBU

Sissejuhatus

NMBU teadus- ja õppeprogrammid võimaldavad inimestel üle kogu maailma lahendada suuri, ülemaailmseid väljakutseid keskkonna, säästva arengu, inimeste ja loomade tervise, taastuvate energiaallikate, toiduainete tootmise ning maa- ja ressursside haldamise osas.

Campus Ås

60573_as.jpg

Campus Ås asub Norra suurim bioteaduste interdistsiplinaarne akadeemiline keskkond.

Norra Maaülikool (NMBU) koosneb seitsmest teaduskonnast, millest kuus asuvad Campus Ås ja üks osaliselt Campus Adamstuenis (kuni 2019):

 • Bioteadused
 • Keemia, biotehnoloogia ja toiduteadus
 • Keskkonnateadused ja loodusvarade haldus
 • Maastik ja ühiskond
 • Majandus- ja ärikool
 • Teaduse ja tehnoloogia
 • Veterinaarmeditsiin

Uus veterinaarteaduste uurimis- ja õppehoone avatakse 2020. aastal, mis tähendab, et kõik NMBU seitse teaduskonda koondatakse seejärel Ås. Norra veterinaarinstituut kolib samal ajal Campus Ås.

Campus Ås asub ka Norra üks ilusamaid parke, kus on mitmeid ajaloolisi hooneid, samuti Åsi talu, kus viiakse läbi traditsiooniliste kariloomade uurimistööd ja õpetamist.

Campus Ås hõlmab Åsi vallas kokku 600 hektarit.

Kaks teist suurt institutsiooni asuvad ka NMBU-ga Campus Ås-s: Norra toidu-, kalandus- ja vesiviljelusuuringute instituudi (Nofima) ning Norra biomajandusuuringute instituudi (NIBIO) põhiosad.

Campus Adamstuen

60572_adamstuem.jpg

Campus Adamstuenis asub loomaarstiteaduskond. Teaduskond on Norra ainus kõrgkool veterinaararstidele, kellel on pädevus kahes erinevas akadeemilises valdkonnas: veterinaarmeditsiin ja veterinaartervis.

Veterinaarmeditsiin käsitleb loomade tervist ja heaolu. Peamised valdkonnad hõlmavad teadmisi haiguste, diagnostika ja ravi kohta. Valdkond hõlmab nii tootmisloomi, sealhulgas tehistingimustes kasvatatud kalu, kui ka kaasloomi.

Veterinaartervishoid hõlmab kõiki haiguste leviku tõkestamise aspekte loomadelt inimestele ja on valdkond, mille järele on kasvav nõudlus.

1. jaanuaril 2014 ühendati Norra Veterinaarkool (NVH) ja Maaülikool (UMB), moodustades Norra Maaülikooli (NMBU), mis koondab kogu bioloogilise tootmisahela uurimistöö ja õpetamise ühe ühtse süsteemi alla. vihmavari.
Loomaarstiteaduskond koosneb Campus Adamstueni ülikoolist neljast osakonnast:

 • Põhiteadused ja veemeditsiin (Basam)
 • Toiduohutuse ja nakkusbioloogia (Matinf)
 • Loomade kliinilised teadused (Prodmed)
 • Kaasloomade kliinilised teadused (Sportfamed)

Campus Adamstuenis asub ka loomade ülikooli haigla, mis koosneb kaasloomakliinikust, hobusekliinikust ja loomakliinikust.

Loomaülikooli haigla ravib haigeid loomi kogu riigist ning on tihedalt seotud NMBU veterinaarmeditsiini kooli teadus- ja haridustegevusega.

Norra veterinaarinstituut on biomeditsiiniline uurimisinstituut, mis jagab ruume Campus Adamstueni veterinaarmeditsiiniga. Siin asub ka Norra veterinaarajaloo muuseum.

Campus Adamstuen on kavas sulgeda 2019. aastal ning NMBU veterinaarmeditsiini kool ja loomaülikool kolivad seejärel Campus Ås kaasaegsetesse veterinaarruumidesse, mis tähendab, et kõik kolm teaduskonda asuvad lõpuks ühes kohas . Norra veterinaarinstituut kolib samal ajal Campus Ås.

Praegu ehitatakse Campus Åsisse täiesti uut veterinaarteaduste uurimis- ja õpetamishoonet.

Veterinaarmeditsiiniteaduskonnal on ka Edela-Norras asuv osakond: väikeste mäletsejaliste uuringute sektsioon Høylandis, Sandnes.

Asukohad

 • As

  Universitetstunet 3 1430 Ås, 1432, As

Küsimused